Články

 

 

OLIMA 2021 - festival gastronomie a nápojů

 

Máme za sebou další akci – tentokrát jste nás mohli zažít na festivalu gastronomie a nápojů OLIMA 2021, který se konal na Výstavišti Flora Olomouc ve dnech 14. 10. – 17. 10. 2021.

Návštěvníků festivalu bylo opravdu hodně a o naše trvanlivé výrobky byl velký zájem. A není divu – obstáli jsme v hodnocení přítomných gurmánů na výbornou, kdo ochutnal, pochválil skvělou chuť a poctivé zpracování našich produktů. Máme z toho velkou radost!

 

Slavnostní převzetí ocenění Regionální potravina

 

V sobotu 9. 10. 2021 nejenže byl nádherný podzimní den, ale také se na Slezskoostravském hradě konal tradiční a oblíbený Hradní hodokvas. Na této akci jsme nemohli chybět s naším atraktivním prodejním stánkem plným dobrot z našeho e-shopu Poctivá potravina.

Letošní Hradní hodokvas však byl také místem, kde proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů a předání ocenění Regionální potravina za Moravskoslezský kraj 2021. Rozhodně jsme nestáli opodál – toto ocenění letos získaly hned 2 produkty z našeho sortimentu – Škvarky v sádle, vyrobené přímo v naší mateřské firmě Machač (viz foto) a také Nudle polévkové s libečkem a petrželkou od firmy Fajna pasta.

A to jsou chvíle, které poctivě odvedené práci přidají rozměr radosti, hrdosti a vděčnosti…

 

Tradiční zabíjačka

 

Maso je od nepaměti důležitou součástí lidského jídelníčku. Tradice zabíjaček sahá hluboko do minulosti, do neolitu, kdy se hlavním zdrojem obživy, namísto dosavadního lovu a sběru, stalo zemědělství. Lidé začali zvířata domestikovat a hledat způsoby, jak jejich maso zpracovávat a uchovávat.

První úředně ověřené listiny o konání zabíjaček na našem území pochází z 10. století. Cech řeznický vznikl až v roce 1359, od samého začátku byl ve velké všeobecné vážnosti a mezi ostatními cechy byl řazen na první místo. Je tomu tak díky hrdinskému činu řezníků, kdy v roce 1310 svým statečným zásahem umožnili Janu Lucemburskému a Elišce Přemyslovně vstup do Prahy, obsazené vojsky Jindřicha Korutanského. Řezníci tehdy rozsekali svými sekerami městskou bránu a vděčný král Jan jim za to udělil právo používat ve svém znaku českého lva.

Domácí zabíjačka pod vedením zkušeného řezníka byla v minulosti pravidlem téměř v každém domě. Původní účel zabíjačky – prostý zisk masa pro výživu domácnosti – se postupem času rozšířil až na událost folklórní a společenskou.

Tradičně se vepř poráží v předvánočním období nebo v době masopustu, protože masné výrobky v chladném období nepodléhají zkáze a lze je snáze uchovat. Získané maso a ostatní suroviny se zpracovávají na osvědčené a oblíbené produkty – maso se udí, vaří, konzervuje, vyrábějí se jelita, jitrnice, tlačenka, sádlo, škvarky, klobásy, paštiky.

Ctíme tuto tradici a v našem e-shopu v sekci Machačovy masové speciality proto nabízíme také skvělé trvanlivé výrobky řady Valašská zabíjačka (Tlačenka, Jelitový prejt, Jitrnicový prejt, Škvarky v sádle, Škvarková pomazánka, Dárková sada Valašská zabíjačka), spolu s výrobky z Tatínkovy edice (Tatínkova paštika, Tatínkova klobása, Tatínkova vepřovka, Dárková sada Tatínkova edice). Navštivte nás a potěšte sebe a své blízké!

 

Značka Fajna pasta

 

Za značkou Fajna pasta stojí manželé Mikundovi a jejich láska k Itálii, kde mají spoustu přátel, a ke kulinářským pokladům této krásné země. Jejich sympatie k italské kultuře, jídlu a pití byly tak silné, že dospěli k životnímu rozhodnutí ukončit své dosavadní podnikání a začít se věnovat tomu, co jim přináší radost – vyrábět doma v Beskydech kvalitní těstoviny s chutí. Konzultovali svůj záměr i technologie se svými italskými přáteli, osobně objeli a navštívili mnohé italské mlýny a vybrali pro svůj záměr tu nejlepší semolinovou mouku. Vymysleli vlastní zajímavé kombinace základního těsta s různobarevnou zeleninou či bylinkami, a tím dosáhli u svých výrobků nejen vysoce atraktivního vzhledu, ale také výborné chuti a nutriční plnosti.

Manželé Mikundovi se neomezují pouze na výrobky z italské semolinové mouky, ale používají i kvalitní české suroviny, mouky celozrnné špaldové a žitné. Vyrábějí i klasické české polévkové nudle vlasové a řezané. Jejich Nudle polévkové s libečkem a petrželkou získaly prestižní ocenění Ministerstva zemědělství Regionální potravina Moravskoslezského kraje 2021.

Postupně rozšířili svůj sortiment také o vynikající risotta z rýže pěstované v Itálii a z bylinek, zeleniny a hub od místních českých farmářů. Také zařadili výrobu bylinkových a zeleninových kořenících směsí na těstoviny a do polévek.

Oživte Váš rodinný stůl originálním jídlem s chutí slunné Itálie.

 

Dárky pro slavnostní příležitost

 

Člověk Vám blízký oslaví významnou životní událost a Vy s ním chcete jeho radost sdílet, a podpořit ji důstojným a užitečným dárkem? Skvělou volbou, kterou ocení každý, je dárek jedlý.

Poctivá potravina je ze své podstaty místem pro tuto příležitost jako stvořeným. Nabízíme originální výrobky s příběhem, od lokálních výrobců (malých farem, statků, spolků, firem), z nichž mnozí svůj um a mravenčí úsilí přetavili v produkty, které získaly různá prestižní ocenění. Všechny výrobky jsou vysoce kvalitní, vyrobeny poctivě, výhradně z kvalitních surovin. Jsou atraktivní jak vzhledem, tak i skvělou chutí, a jejich velkou výhodou je dlouhá trvanlivost a dobrá skladovatelnost.

Kontaktujte nás a my Vám individuálně navrhneme a na míru připravíme vkusný dárkový balíček, nebo koš, plný zajímavých a nutričně hodnotných pochoutek, které potěší tělo i ducha obdarovaného.

Menší balíčky (v dárkových krabičkách) je možné zaslat přepravní službou, větší aranžované balíčky (bedýnky, koše) jsou vhodné pro ty z Vás, kteří si je mohou vyzvednout osobně na našich odběrných místech.

 

Poctivá potravina vyráží do terénu

 

Rozhodli jsme se nesedět za pecí a vyrážíme za Vámi do terénu. Náš stánek, plný exkluzívních dobrot můžete vidět v nadcházejícím období na několika akcích, z nichž některé budou s účastí Regionální potraviny.

Jako první jsme, ve spolupráci s Regionální potravinou, navštívili 12. 8. 2021 Beskydský farmářský trh ve Frýdku-Místku. Atmosféra na Náměstí Svobody byla jedním slovem úžasná, krásné počasí, a k tomu milí lidé nakupující i prodávající. Váš zájem o naši značku a produkty z našeho sortimentu nás zahřál u srdce a povzbudil na naší cestě. Děkujeme Vám.

Příště, 18. 9. 2021, se vydáme na akci Regionální potravina and Restaurant Day v Národním zemědělském muzeu v Ostravě.

Dále nás 24. 9. 2021 můžete potkat na Selských trzích na výstavišti Flora v Olomouci.

Dne 9. 10. 2021 se také zúčastníme Hradního hodokvasu na Slezskoostravském hradě, kde proběhne také slavnostní vyhlášení a předání ocenění Regionální potravina mimo jiné i našim produktům: Škvarky v sádle (značka Machač) a Nudle polévkové s libečkem a petrželkou (značka Fajna pasta).

Vidět nás naživo můžete také ve dnech 14. 10. – 17. 10. 2021 na gastrofestivalu OLIMA na výstavišti Flora v Olomouci.

Také už jistě víme, že se s Regionální potravinou dne 22. 10. 2021 zúčastníme Podzimního Novojičínského jarmarku na novojičínském Masarykově náměstí.

A kruh se uzavírá – nakonec máme v plánu vyrazit dne 4. 11. 2021 na Farmářský trh ve Frýdku-Místku, kde jsme naši cestu započali.

Těšíme se na Vás!

 

Inspirace nejen na dovolenou

 

Chcete se na dovolené stravovat kvalitně a chutně z vlastních zdrojů, a přitom nevystát u sporáku onen příslovečný důlek? Máme pro Vás dobrou zprávu – spojením tří poctivých produktů z našeho e-shopu vytvoříte během chvilky skvělý oběd či večeři. Za pouhých 15 minut od postavení vody na oheň budete servírovat báječné teplé jídlo.

Při přípravě jídla na fotografii jsme použili tyto 3 výrobky: Fettuccine s medvědím česnekem (uvařit v osolené vodě), Houbovou čalamádu (prohřát v rendlíku), Tatínkovu vepřovku (prohřát na pánvi). Tak jednoduché to je.

Nechejte se inspirovat a vytvořte si s pomocí našich produktů pestrý (nejen) dovolenkový jídelníček. Přejeme Vám krásné léto!

 

Machačovy Škvarky v sádle Regionální potravinou roku 2021

 

Letošní soutěž o značku Regionální potravina je v plném proudu, hodnotící komise z jednotlivých krajů postupně zveřejňují své vítěze. Dne 17. června 2021 byly vybrány vítězné výrobky také za Moravskoslezský kraj.

Potěšilo nás, že jsou mezi nimi hned dva výrobky nám důvěrně známé – Škvarky v sádle od firmy Machač a Nudle polévkové s libečkem a petrželkou od našeho dodavatele Fajna pasta. Je to pro nás signál, že jdeme správnou cestou a název Poctivá potravina našemu e-shopu náleží plným právem.

 

Grilovací sezóna je tady!

 

Po dlouhé zimě a chladném a deštivém jaru tady máme nádherné léto, a s ním přichází čas zahradních sešlostí s grilováním. Všichni už se těšíme na šťavnaté steaky, grilované klobásy a dozlatova opečené špekáčky, to vše doplněno lahodnými omáčkami a zeleninovými delikatesami.

Náš e-shop je plný výjimečných produktů a tipů, které z Vašeho letního grilování udělají událost, na kterou se nezapomíná. 

Pokud je to pro Vás regionálně dostupné, doporučujeme Vám pořídit na grilování maso a uzeniny z Řeznictví a uzenářství Machač. Nabízí kvalitní čerstvé maso místního původu z vlastní porážky. Tradičními postupy vyrábí vynikající uzeniny s vysokým obsahem masa a bez jakýchkoliv náhražek – vyhlášený je Uzený bůček Speciál (Regionální potravina Moravskoslezského kraje 2019), každoročním letním evergreenem  jsou také jeho poctivé špekáčky. U Machače platí, že prakticky s jakýmkoliv jeho výrobkem nelze šlápnout vedle.

A čím doplnit grilované maso či zeleninu, a udělat tak z jídla jedinečný gurmánský zážitek? Stačí navštívit na našem webu sekci Zeleninové a houbové speciality a vybrat si. Je těžké z naší nabídky vyzdvihnout jen některé výrobky, protože všechny omáčky a zeleninové směsi jsou moc dobré. Určitě Vám však vřele doporučujeme vyzkoušet například tyto: Vomáčka nejen grilovací, Vomáčka cuketová, Chilliáda extra, Cuketové chutney s ananasem, nebo třeba Česnekové pesto.

Přejeme Vám krásné léto, plné zážitků, na které budete vždy s radostí vzpomínat!

 

Tatínkova vepřovka – jak na ni?

 

Tatínkova vepřovka od firmy Machač je praktická masová zavařenina. Obsahuje kvalitní vepřové maso, je zcela bez chemických přísad a šetrně sterilizovaná. Můžete ji dlouhodobě skladovat při pokojové teplotě a mít tak neustále po ruce vynikající základ pro rychlý oběd doma i na cestách.

A jak na ni? Tatínkova vepřovka otevírá doširoka dveře Vaší kulinářské fantazii – kousky masa lze připravovat na mnoho způsobů a využití je všestranné. Použijte ji všude tam, kde je požadováno vepřové maso s tou výhodou, že vepřovka je již tepelně zpracovaná a nevyžaduje tedy dlouhou přípravu.

Na dosah ruky tak máte například vepřovou pečeni, pokud vepřovku krátce podusíte a opečete na pánvi s cibulí, česnekem a kmínem – v této úpravě je vhodná se zelím nebo se špenátem, či jen tak se samotnými brambory či rýží.

Vepřovku můžete připravovat dušením s různou sezónní zeleninou, pokaždé tak vznikne jedinečné a originální jídlo k servírování s brambory, rýží, těstovinami, kroupami, pohankou či třeba kuskusem.

Vepřovka může posloužit jako základ pro rychlý vepřový guláš či na gulášovou polévku.

Najde uplatnění i ve studené kuchyni, ať už jen jednoduše s křenem, hořčicí a pečivem, tak i v zeleninových a těstovinových salátech.

Pusťte se do objevování kouzla Tatínkovy vepřovky. Přejeme Vám dobrou chuť a krásné zážitky!

 

Nahoru
14 položek celkem